15.05.13 | SAPs Ungdomssekretariat

Tip en ven       |     Print  

Tag med: International Ungdomslejr 3-9. august

Programmet er nu klar til en uges fed ungdomslejr pakket med revolutionær socialisme, godt internationalt kammeratskab og farverige fester!

International Socialistisk Ungdomslejr (ISUL) samler hvert år over 500 unge revolutionære fra hele Europa og med gæster fra hele verden. I år foregår det i Grækenland. Du får en unik mulighed for at diskutere med kammerater, der kæmper mod EU's nedskæringspolitik, militær undertrykkelse eller organiserer massive studenterprotester.

Lejren er 100 procent selvorganiseret, hvilket betyder at deltagerne på lejren tager alle de praktiske og politiske beslutninger, samt at de selv står for oplæggene i løbet af ugen.

 

Erfaringsudveksling er et centralt begreb for lejren, hvad end det foregår landene imellem, blandt gymnasieelever eller på en af de såkaldte kvinde- og LGBT pladser.

Så deltag på ISUL, få den fedeste tan og kom i revolutionær sommerform!

PRAKTISK:

Lejren finder sted i dagene 3-9. august, dertil rejsetid. Der bliver naturligvis arrangeret rejse fra Danmark. Prisen er endnu ikke fastlagt, men bliver afhængig af deltagernes indkomst, dog maks. 3.100 kr. for rejse, forplejning og deltagelse i lejren.

Vil du vide mere? Mail til: sek.sapu@gmail.com 
 

ISUL 2013 - PROGRAM

 

LØRDAG 3. august:

21.30: Åbnings forum

• Grækenland, det svage led i Europa (OKDE & Kokkino)

• Præsentation af lejren (GR)

• Præsentation af kvindepladsen (IT)

• Præsentation af LGBT-pladsen (FR)

 

SØNDAG 4. august:

ØKONOMISK KRISE, IMPERIALISME & KRIG

08.00-09.00: Morgenmad

09.00-09.30: Delegationsmøde

09.30-10.15: Forum: Kriseerfaringer i Eurozonen

• Krisen på Cypern (CY)

• Krisen i Spanien (EE)

10.15-11.30: Skoling: Kapitalismens aktuelle krise (FR, engelsk)

11.30-12.30: Kvindeplads: Feministisk selvforsvar (DK)

12.00-13.30: Frokost

13.30-15.00: Workshops:

1. Intro til politisk økonomi og kapitalismens tendens til kriser (GR)

2. Er keynesianisme halvvejs marxisme? (GR)

3. Vores svar på gælds- og nedskæringsplanerne i Europa (IT & GR)

4. Imperialistisk intervention i fransktalende Afrika (FR & BE)

5. Situationen i Syrien (BE & IT)

6. Situationen i Palæstina (FR)

7. Den revolutionære proces i den arabiske verden: Egypten (FR)

8. Den politiske situation i Tunesien (TN & EE)

9. Efter Chavez, hvor er den bolivarianske proces på vej hen? (GB & EE)

10. Den cubanske revolution: Før og nu (GR)

11. Marxisme og spørgsmålet om national selvbestemmelse i dag (BE, EE & Balkan)

12. Krisen på Cypern (GR)

13. Kina i dag (FR)

15.00-16.00: Åbent møde: Fabriksbesættelser

Arbejdere fra den græske besatte fabrik BIOME (måske også italienske fabriksarbejdere fra besat fabrik) fortæller om deres kamp og erfaringer.

16.00-16.30: Pause

16.30-18.00: Interdelegationsmøde

18.00-19.00: LGBT-plads: LGBT-krav (GR)

19.00-20.30: Delegationsmøde

20.00-21.30: Aftensmad

21.30-22.30: Rally: International solidaritet: Folkets forår

• Imperialistisk krig i Mali (FR)

• Oprør i Tunesien (TN)

• Situationen i Filippinerne (PH)

 

MANDAG 5. august:

UNGDOM, ARBEJDERKLASSE OG SOCIALE BEVÆGELSER

08.00-09.00: Morgenmad

09.00-09.30: Delegationsmøde

09.30-10.30: Skoling: Arbejderklassen i dag (FR, fransk)

10.30-11.30: Kvindeplads: Vold mod kvinder (FR)

11.30-12.30: LGBT-plads: Uddannelsessystemets rolle i konstruktionen af heteronormativitet (FR)

12.00-13.30: Frokost

13.30-15.00: Workshops:

1. Ungdommens særlige rolle i revolutioner (FR)

2. Klassebegrænsninger og markedsliggørelse af uddannelse (GR & BE)

3. Statsrepression og stats-undtagelsestilstand (GR)

4. Selvorganisering af arbejdsløse og løsarbejdere (EE & GR)

5. Bureaukratiet som forhindring for sociale bevægelser (FR)

6. Eksempler på nye typer sociale kampe: indignad@s, solidaritetsnetværk & Occupy (EE & GR)

7. Bør revolutionære stemme for finanslove? (DK)

8. At skabe sociale bevægelser under en socialdemokratisk regering (DK)

9. Selvorganisering på fabrikker: Eksempel fra Milano (IT)

10. Afslutning på sidste århundredes arbejderbevægelse? (IT)

11. Boligbevægelse i Spanien mod tvangsudsættelser (EE)

12. Indignad@s-bevægelsens udvikling i Spanien (EE)

13. Minestrejker i Sydafrika (FR)

15.00-17.00: Paneldebat om partier

• Enhedslisten (DK)

• Sinistra Critica (IT)

• OKDE (GR)

• NPA (FR)

17.00-17.30: Pause

17.30-19.00: Interdelegationsmøde

19.00-20.30: Delegationsmøde

20.00-21.30: Aftensmad

21.30-22.30: Rally: Youth and movements in Europe

• Militærnægter-bevægelse (GR)

• Boligbevægelse (EE)

• Repression (EE eller IT)

• Studerende fra Mexico? (MX)

 

TIRSDAG 6. august:

BEKÆMPELSE AF PATRIARKATETS UNDERTRYKKELSE

08.00-09.00: Morgenmad

09.00-09.30: Delegationsmøde

09.30-10.15: Forum

• Feminisering af partiet (GB)

• LGBT-bevægelse i Tyrkiet (TR)

10.15-11.30: Skoling: Patriarkatet og heteronormativitet under kapitalismen (IT)

11.30-12.30: Kvindeplads: Forberedelse af kvindefest

12.00-13.30: Frokost

13.30-15.00: Workshops:

1. Løsarbejde og arbejderkvinders konfrontation med nedskæringspolitik (FR)

2. Kvinders position før "den virkeliggjorte socialismes" fald og i dag (GR)

3. Prostitution og sex-industri (BE)

4. Kamp for lige rettigheder: homo-ægteskaber, adoption (FR)

5. Queer-teori: kønnet som social konstruktion (IT)

6. Modstand mod sygeliggørelse af transpersoner (EE)

7. Feministiske redskaber - kvinder i revolutionære organisationer (DK & GB)

8. Intervention i LGBT-pride-parade i Thessaloniki (GR)

9. Hvordan kan mænd vise solidaritet med kvindekampen? (DK)

10. Eksempel: HIV-smittede kvinder, kampen for sundhedsvæsen (GR & IT)

11. Krisen og LGBT (IT)

12. Feminisme og overgangskrav (EE)

13. Homonationalisme (EE)

14. Kampen imod voldtægt i Indien og Afrika (FR & GR)

15.00-16.00: Permanente workshops:

16.00-16.30: Pause

16.30-18.00: Interdelegationsmøde

18.00-19.00: LGBT-plads: LGBT-flygtning (BE)

19.00-20.30: Delegationsmøde

20.00-21.30: Aftensmad

21.30-22.30: Rally: Kvindekamp

• Kvindebevægelse i Indien (FR)

• Kampen for legalisering af abort i Irland (GB?)

• Introduktion til kvindefesten (Kvindepladsen)

--- Kvindefest ---

 

ONSDAG 7. august:

ØKOLOGISK KRISE OG ØKOSOCIALISME

08.00-09.00: Morgenmad

09.00-09.30: Delegationsmøde

09.30-10.15: Forum

• Lufthavns-konflikt i Frankrig (FR)

• Guldminekonflikt i Skouris (GR)

10.15-11.30: Skoling: Økosocialisme og umuligheden af grøn kapitalisme (BE eller EE)

11.30-12.30: Kvindeplads: Kvindekampsstrategi (overgangskrav) (EE)

12.00-13.30: Frokost

13.30-15.00: Workshops:

1. Bevægelse imod "udvikling": Guldminder i Skouris (GR)

2. Økologiske overgangskrav (EE)

3. Privatisering af fælles goder: Bevægelseserfaringer (GR & IT)

4. Atomkraft (BE)

5. Grønland: Naturressourcer og imperialisme (DK)

6. Ingen TAV : Kampen mod højhastighedstog i Italien (IT)

7. Bevægelse imod gas-udgravninger "fracking" (GB)

8. Fødevare suverænitet (GB og måske CH)

9. En specifik økologi-kampagne: 1 million klima-jobs (GB)

10. Kamp mod Lufthavn i området "Notre Dame des Landes", France (FR)

11. Jordløse bønders kamp i Argentina (FR)

15.00-16.00: Permanente workshops

16.00-16.30: Pause

16.30-18.00: Interdelegationsmøde

18.00-19.00: LGBT-plads: Forberedelse af LGBT-fest

19.00-20.30: Delegationsmøde

20.00-21.30: Aftensmad

21.30-22.30: LGBT rally:

• Kampen om homo-ægteskaber og kunstig befrugtning (FR)

• Pride-parade i Tessaloniki (GR)

• Introduktion til LGBT-fest (LGBT-pladsen)

--- LGBT-fest ---

 

TORSDAG 8. august:

ANTIFASCISME & ANTIRACISME

08.00-09.00: Morgenmad

09.00-09.30: Delegationsmøde

09.30-10.15: Forum: Antifascistiske aktivist-erfaringer

• Fort Europa (BE)

• Islamofobi (FR)

10.15-11.30: Skoling: Antifascistisk kamp (GR, engelsk)

10.30-11.30: Kvinde- & LGBT-plads fællesmøde

12.00-13.30: Frokost

13.30-15.00: Workshops:

1. Kamp for åbne grænser (GR)

2. Fort Europa og migrationsbevægelser (B)

3. Fascisme før og nu: Tyskland, 1930 & Gyldent daggry i dag (GR & D)

4. Antifascistisk milits i Grækenland (GR)

5. Indvandreres deltagelse i forskellige bevægelser (GR)

6. Fascismen som bevægelse: Gyldent daggry i Grækenland (GR)

7. At trænge igennem den fascistiske ideologi i ungdomsuddannelser (GR)

8. Højrefløjs-populistiske partiers fremgang (DK & FR)

9. Hvordan fascismen kontrollerer kroppen (IT)

10. Hvad er racisme? (GR)

11. CP og "spørgsmålet om sorte mennesker" i USA i 30'erne (FR)

12. Islamofobi (FR)

13. Borgerkrig og slaveriets ophør i USA: Lincoln (FR)

15.00-16.00: Permanente workshops

16.00-18.00: Pause

18.00-19.00: Interdelegationsmøde

19.00-20.30: Delegationsmøde

20.00-21.30: Aftensmad

 

FREDAG 9. august:

FOR EN REVOLUTIONÆR STRATEGI

08.00-09.00: Morgenmad

09.00-09.30: Delegationsmøde

09.30-11.00: Skoling: Overgangsprogram og redskaber til at overvinde kapitalismen (GR, engelsk)

11.00-12.00: Kvindeplads: Evaluering

12.00-13.00: LGBT-plads: Evaluering

12.00-14.00: Frokost

14.00-15.30: Workshops:

1. Folkefront og enhedsfront: Kampen for arbejderklassens autonomi (EE)

2. De revolutionæres rolle i borgerlige parlamenter (GR & DK)

3. Anti-nyliberalisme and antikapitalisme (EE & GB)

4. Politisk generalstrejke: Eksempel fra Antilles i 2009 (FR)

5. Internationalernes historie (GR)

6. Forskellige erfaringer med opbyggelse af partier (FR & GR)

7. Krisen og venstrefløjens organisationer (IT)

8. Trotskij og den permanente revolution (FR)

9. Hvad er et overgangsprogram? - spørgsmålet om regeringsmagt (GR)

10. Revolutionære partier i dag (GR & F)

11. Arbejderkontrol, selvorganisering og dobbeltmagt (GR)

12. Den russiske revolution (FR)

13. Statens rolle i et marxistisk perspektiv (FR)

15.30-17.00: Permanente workshops

17.00-19.00: Delegationsmøder

19.00-20.30: Oprydning, rengøring, pakning

20.00-21.30: Aftensmad

21.30-22.30: Afslutningsrally:

• LGBT-plads evaluering

• Kvindeplads evaluering

• Generel evaluering af lejren

• Næste lejr

• Fjerde internationale

 

PERMANENTE WORKSHOPS:

• Studerende på ungdoms- og videregående uddannelser

• Unge løsearbejdere

• Økologi

• Opbygning af partier

Tip en ven       |     Print  

Ingen kommentarer endnu...

Skriv kommentar

For at undgå misbrug skal du nedenfor i feltet "Kodeord" indtaste: n5S65B
Kodeord:
Navn:
E-mail:
Overskrift:

Socialistisk Arbejderpolitik - Studiestræde 24, o.g. 1.sal - 1455 København K - (+45) 3333 7948 - sap@sap-fi.dk